środa, 2 kwietnia 2014

pszenno-żytni chleb z siemieniem lnianym dla początkujących & paczuszka od Polsoja


    Chleb z mieszanki chlebowej z Lidla. Już z drożdżami i zaczynem żytnim. Dokładnie mieszanka mąki pszennej pełnoziarnistej i żytniej. Te mieszanki zaciekawiły mnie już kiedyś, ale w sumie jakoś nie brałam ich pod uwagę. Ale w końcu postanowiłam upiec swój pierwszy chleb. Jakby się wgłębić w różne przepisy to nie jest to jakaś trudna sprawa nawet jeśli chciało by się zrobić od podstaw np. chleb żytni na zakwasie. Ale śledząc filmiki Kuchnia Lidla, kiedy zobaczyłam, że z tej mąki można zrobić też pyszną pizze musiałam ją kupić ;D No ale postanowiłam zacząć po bożemu od chleba ;)
     Przepis na opakowaniu na chleb oczywiście jest, ale mało dokładny. W internecie szczerze mówiąc niewiele, jeśli ktoś chciałby się wspomóc, gdy to jego pierwszy chleb i tak jak ja nie ma pojęcia jaką konsystencje ma mieć ciasto na taki chleb. Więc metodą prób i błędów... ten chleb szczerze mówiąc mój trzeci. Pierwszy - wyszedł KAMIEŃ. A to dlatego, że zrobiłam idealnie wg przepisy z opakowania :// Kolejny już lepszy, trzeci wyszedł najpyszniejszy :) Ogólnie w przepisie chcą za mało wody. A żeby chlebek wyszedł miękki i odpowiednio wyrósł (bo wydaje mi się też, że drożdże są tutaj dość słabe), konsystencja musi być raczej mokra. Może pszenne chleby z tych mieszanek wychodzą ok, ale mąka żytnia jest całkiem inna. Ostatnie moje podejście to było już nawet nie wyrabianie rękami ciasta tylko wymieszanie dokładne łyżką i zostawienie takiego ciasta półpłynnego. Więc wg. mnie proporcje MĄKI do WODY powinny być mniej więcej 1:1.

Składniki na mały chleb (mała keksówka)
- 250g mieszanki mąki do wypieku chleba razowego (rustikales vollkornbrot)
- 2-3 łyżki siemienia lnianego Oleofarm
- 1 szklanka CIEPŁEJ wody

Wykonanie:
Mieszankę i siemię wsypać do miski i wymieszać. Dolewać porcjami wodę i na bieżąco mieszać ręką lub łyżką. Jeśli wody będzie już wystarczająco, nie dolewać całej. Ciasto ma być mokre, kleiste, półpłynne (nie całkiem płynne!), raczej gęste. Wymieszane ciasto odstawić na 30min pod przykryciem w ciepłe miejsce. Następnie z miski ciasto wylać do foremki i wyrównać zwilżoną łyżką (jeśli zacznie się kleić do łyżki, zwilżyć ją ponownie). Odstawić na kolejne 45 min pod przykryciem w ciepłe miejsce. UWAGA: jeśli warstwa ciasta sięga prawie do krawędzi najlepiej "zapakować" je w foliówkę i zrobić na górze trochę wolnego miejsca, bo może jeszcze sporo wyrosnąć. Po min. 45 min ciasto w foremce spryskać delikatnie wodą (ale nie za mocno, bo skórka za bardzo się spiecze) posypać dowolnymi ziarnami (u mnie siemię i otręby). Piec 40-50 min w 175-180 stopniach - zależy od piekarnika, dlatego najlepiej obserwować, aby skóra się nie spaliła.



1 porcja = 1,5cm-owy kawałek chleba

     Muszę się też wam pochwalić paczuszką od firmy Polsoja jaką otrzymałam już jakiś czas temu. Znalazło się w niej duuużo smakołyków, nawet takich których się nie spodziewałam, dlatego jest mi jeszcze bardziej miło :) 
A konkretnie:

     Mnóstwo jedzenia i próbowania przede mną. Jak widzicie na początek padło na wędlinę sojową salami. Patrząc na etykietę nie jest podobne w składzie do tradycyjnego salami, ale to akurat plus, bo to nie poprostu sam tłuszcz :) Wiadomo, że nie smakuje jak tradycyjne, ale nie znaczy że jest niesmaczne, mnie bardzo przypadło do gustu. Takich kanapek jak widzicie na zdjęciu mogłabym zjeść naprawdę dużo, były przepyszne ;))


Zdrowy tryb życia Wielkanocne Smaki - edycja IV

24 komentarze:

  1. Uwielbiam wędliny od polsoji !

    OdpowiedzUsuń
  2. chlebek wygląda idealnie! a wędliny od polsoji są najlepsze ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeśli dla początkujących to on jest dla mnie. Z pieczeniem chleba nie mam doświadczenia (no z wyjątkiem pewnego wypieku zwanego chlebem i może jeszcze całkiem nieudanych bułeczek)

    OdpowiedzUsuń
  4. Chętnie zjadłabym takiego chlebka:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Cudownie wygląda ten chlebek :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Wspaniały chlebuś! Uwielbiam domowe pieczywo :)

    OdpowiedzUsuń
  7. ale super podałaś!
    takie kanapki z domowy są o niebo lepsze niż z kupnym :)
    Dla mnie bomba! ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Imponują mi ludzie, którzy sami pieką chleb. Zazdroszczę :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Pieczenie domowego chleba wciąga :)

    OdpowiedzUsuń
  10. mmm....ooo matko... spełnienie marzeń!

    OdpowiedzUsuń
  11. fajny chlebek :D Chcę go zjeść!

    OdpowiedzUsuń
  12. Świetny chlebek! Domowe pieczywo jest najlepsze :D

    OdpowiedzUsuń
  13. Pięknie wyszedł i siemie lniane samo zdrowie !

    OdpowiedzUsuń
  14. zjadłybyśmy takie kanapki z domowym, pysznym pieczywem :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Twój chleb wygląda wspaniale i zdrowo - uwielbiam taki : )

    OdpowiedzUsuń
  16. nie ma to jak własny wypiek , a ile przy tym satysfakcji jak się uda...
    A Tobie wyszedł super, pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Pysznie wygląda i rzeczywiście bardzo łatwy do zrobienia :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Świetnie wygląda! Nie miałam pojęcia, że z gotowej mieszanki może wyjść takie cudeńko ;)

    OdpowiedzUsuń
  19. Ale ten chlebek wygląd pysznie!:) Chyba wybiorę się do Lidla po taką mieszankę. Sama nigdy nie piekłam chleba, a to pewnie wielka frajda i satysfakcja :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Zrobiłam tym sposobem moj pierwszy chleb! wyszedł jak u ciebie, osobiscie jednak wolalabym zeby byl wyzszy, bardziej wyrosl. myslisz, ze gdybym podwoila skladniki, byloby dobrze? udalby sie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie z wyrastaniem ciasta z mąki żytniej jest nieco gorzej, niż z tradycyjną pszenną, bo żytnia jest cięższa. Bo też powiem szczerze wolałabym trochę bardziej wyrośnięty ;)
      Tak, podwojenie składników na taką foremkę napewno sprawi, że będzie wyższy.Trzeba jednak uważać, żeby ciasto się nie wylało, można spróbować najpierw z 1,5 ilości składników. Można też dodać drożdży, może wtedy nieco bardziej się podniesie :)

      Usuń